13 Eylül 2014 Cumartesi

Hazırlık

Uzun süreli bir gezi planlıyorsanız, hele bir de benim gibi fazla detaycı, planlı bir insansanız hazırlıktan kaçamıyorsunuz.. Ama gezinin kendisini çok da katı şekilde programlamak gibi bir niyetim yok, hatta mumkun oldugunca da bundan kaçınmaya çalışıyorum. Çünkü hem zaten yaklaşık 1-1.5 yıl arası sürecek ve yaklaşık 25 ülkeyi kapsayacak bir gezide bu imkansız hem de gezimin amacı biraz da sürprizlerle karşılaşmak. Bahsettiğim tabi daha çok rota ile ilgili. Ama bazı konular var ki bu uzun sure zarfında kötü sürprizlerle minimum karşılaşmanız için çıkmadan halletmeniz gerekiyor..

Rota.. Aşağıda şu an itibariyle gitmeyi planladığım ülkeleri bulabilirsiniz. Tabi buradaki ülkeler gezi esnasında değişebilir, artı ya da eksi olabilir.  Örneğin Venezuela’ya gitmeyi planlamıyorum. Ama gezi esnasında sen napıyorsun, buraya gelip de Angel Falls’u görmeden gidilir mi gibi ikna edici cümlelerle karşılaşırsam bu ülkeyi de ekleyebilirim, aynı şekilde Türklere vize verme konusunda cimri davranan Vietnam için vizeyi alamazsam bu ülkeye gidemeyebilirim. Dolayısıyla bu listeyi bir de dönüş sonrası gerçekleşen liste ile karşılaştırmam gerekecek. Gitmeyi çok istediğim Avustralya ve Yeni Zelanda’yı hem çok pahalı olmaları hem de vizeleri nedeniyle şimdilik liste dışı bıraktım. Ama gezi esnasında neler olacağını yaşamak lazım.. Herşey aynı enerji ve isteği devam ettirmeye bağlı..

Ülkelerin sırası mevsim şartlarına ya da tamamen farklı nedenlere göre değişebilir.Bu arada aslında dünya turu yapan bir çok gezginin geziye doğudan başladığını da söylemem gerek. Çoğu gezgin aslında Asya ile başlıyor ve Hindistan, Nepal gibi ülkeler gezinin önemli parçası. Zaten gezilerinin omurgasını da Asya ülkeleri oluşturuyor. Afrika tamamen kendine has bir kıta, “dünya turu” rotasına ekleyenine henuz rastlamadım ama mutlaka vardır. Orta Amerika ülkelerini de dünya turu rotalarına ekleyen çok az gezginin blogunu okudum. Okuduklarımın çoğu sadece o ülkeleri kapsayan bölgesel gezilerdi. Benim Amerika kıtası ile başlamamın 2 temel nedeni var; birincisi Orta ve Güney Amerika ülkelerine eskiden beri duyduğum ilgi.. Gezimin büyük kısmını bu ülkelerde geçirmek istedim. İkinci olarak da gezinin başında USA’de 2-3 ay geçirerek hep hayalimdeki yurtdışında yaşama tecrübesini de küçük de olsa tatma, bir dil özürlüsü olarak uzun süredir kullanmadığım İngilizceyi kısa bir kursla hatırlamak istedim. Dolayısıyla gezinin beni heyecanlandıran kısmı USA’den sonra başlayacak da diyebilirim.

Vize.. Ülkelerin önemli kısmı vize istemiyor. İlk olarak USA için 10 yıllık vizemi aldım. Bunu çalışıyor iken çok kolay alabiliyorsunuz. Ayrıldıktan sonra başvursaydım muhtemelen alamazdım, başvuru esnasında başvuranlarının yarısının ret olduğunu bizzat gördüm. Meksika için vize isteniyor ama saolsunlar USA vizesi olanlardan istemiyorlar. Küba da istiyor ancak havalimanında alabiliyormuşum. O yüzden başka vize almadan yola çıkıyorum. Gerisini yolda yaşayıp göreceğiz.

10 yıllık USA vizem
Bilet konuları.. İstanbul-New York ve New York-San Francisco uçak biletlerini aldım. NY bileti kardeşimin milleri sayesinde ucuza geldi. Bundan sonra da mümkün olmadıkça uçağa binmeden (deniz aşırı ya da çok uzak olmadıkça) yerel ulaşım araçları ile seyahat etmeyi planlıyorum.

Sağlık konuları.. Henüz çalışıyorken son göz ve diş kontrollerini yaptırmıştım. Gözlük kullanan birisi olarak yedek gözlük ve gözlük reçetesinin pdf halini aldım. “Aşı” olmazsa olmazlardan.. Hepatit B (3 aşı 6 ay), Tetanos, Kızamık aşılarını kendim (iş yerim ve kardeşim aracılığı ile) Sarıhumma aşısını Karaköy’deki Hudut ve Sahiller Gen Müd.nün yerinde yaptırdım. Gideceğiniz bazı ülkeler için şart olan aşı karnesini de ordan alıyorsunuz. Hepatit A için de test yaptırdım. Bunlar risk almamak için önemli konular. Ayrıca “acil vakalar” için 1 yıl geçerli bir sağlık sigortası yaptırdım. Aslında Türkiyede boyle bir geziyi kapsayan bir sigorta yok diye okumustum çoğu blogda ama Axa Sigorta’nın henüz yeni başlattıkları bir sigortayı bulunca onlar aracılığı ile yaptırdım. Umarım ihtiyacım olmaz.

Aşı Kartım
Banka.. Kız kardeşimle ortak bir hesap açtım ve 2 adet atm, 2 adet de kredi kartı aldım yanıma.. Bir de olası en kötü bir durumda gideceğim ülkelerdeki insanların parasız insanlara yardım eder umudu :)

Elektronik ekipman.. Tabiki en hafifinden bir netbook aldım, yoksa nasıl yazıcam bu blogu :) Ayrıca 6-7 yıldır DSLR fotoğraf makinası kullanan birisi olarak bu eşek ölüsü malzemeleri satıp aynasız bir makine aldım. Heralde üçte bir ağırlığına geldi, Fujifilm X-T1 ve 18-55 kit lens. Profesyonel değilim, olmak da istemiyorum. Önceliğim yaşamak, sonra paylaşmak.. 

Fuji X-T1.. Oldukça Hafif..
Blog.. Geziye başlamadan önce birçok kişinin blogunu okuduğumu söylemiştim, çoğuyla iletişime de geçtim. Böyle bir gezi yapan kişilerin olmazsa olmazları blog. :) Ama birçoğunun yazdıklarından hissettiğim ve benim de tutma nedenim paylaşmaktan daha çok yatağa gitmeden hemen önce yaşadığınız günün –ki her zaman yaşayabileceğiniz sıradan günler değil- kişisel bir değerlendirmesi aslında. Kelimelere dökmek bazen yaşadıklarınızı daha anlamlı hale getirebiliyor. Dolayısıyla bu blog aslında biraz kendimle günün sonunda yaptığım konuşma, biraz okuyanlarla paylaşma, biraz balık hafızalı bana ileride yaşadıklarımı hatırlatma amacı taşıyor..

Ev, araba… Tabi böyle bir maceraya kalkınca aslında tüm hayatınızı yerle bir ediyorsunuz.. Ama ne yalan soyleyeyim bu durumun garip bir heyecanı da var. Once 1+1 mutavazi dairemi eşyalı kiraya verdim, sonra da yine mütevazi 3 kapı Suzuki GV jipimi beni beklerken çürümesin diye sattım. Her ikisinde de bir miktar duygusallaşır gibi olsam da hemen gezi moduna geçmem zor olmadı.

Eski Yol Arkadaşım :(
Çanta.. 50 litrelik bir sırt çantası ve günlük kullanabileceğim küçük bir sırt çantası ile çıkıyorum. Gezinin temel prensiplerinden birisi.. en az eşya, en küçük çanta.. Sonuçta devamlı hareket halindesiniz ve hareket kabiliyetinizin maksimum derecede olması gerekiyor. İçindekilere detaylı değinmeyeceğim, belki yol esnasında çantamda gerçekten gerekli olanlar kaldıktan sonra yazarım. Ama özetle çantam kıyafetler, elektronik ekipmanlar, temizlik malzemeleri, ilçalar, önemli dökumanlar ve 1 adet hafif uyku tulumundan oluşuyor.. 
 
Yeni Yol Arkadaşım :)

4 yorum:

  1. Öncelikle tebrik ederim. Benimde böyle bir hayalim var (hayal diyorum çünkü evli 2 çocuklu bir memur olarak gerçekleşme ihtimali yok denecek kadar az ) umarım siz çıkmış olduğunuz bu yolda yeni hedefler ve yeni rotalar belirleyerek dönersiniz. Tecrübelerinizi ve heyecanınızı yakından takip etmeye çalışacağım. Başarılar...

    YanıtlaSil
  2. Hi there dear sir I want to go us for holiday I need your help for visa

    YanıtlaSil