4 Aralık 2014 Perşembe

San Diego

Pacific Beach, Gün Batımı
Coronado Island
Aslında San Francisco'dan San Diego'ya trenle ya da otobusle gelmeyi istiyordum. Ancak direk tren maalesef yok. Yolun bir kısmını otobus, bir kısmını trenle gecirmeniz gerekiyor, biraz karışıktı. 11-12 saat surecek otobus yolculuğu da sadece gündüz için vardı ve saatleri çok uygun değildi. Ayrıca her türlü ulaşım masrafı uçak parasıyla nerdeyse eşit olunca ben de uçak yolculuğunu tercih ettim. Açıkcası USA'de uçak harici alternatiflerin daha fazla ve ucuz olmasını beklerdim. Sabah 11'de Southwest ile 1,5 saatte uçtum. Check in esnasında koltuk numarası almadık, önce gelen istediği yere oturdu, boş olan koridor kenarına rahatça oturdum. Ayrıca New York'dan uçarken de dikkatimi çekmişti, USA'de uçaklardaki hosteslerin hepsi 40-50 yaşlarında ablalar. Hiç genç bir hostese rastlamadım. Bizdeki burnu havada güzel hosteslerden birşey istemek zor oluyordu, bunlar gayet rahatlar.Coronado Island
Coronado Adası'ndan San Diego Downtown
 Havaalanından sonra önce otobosle downtown (şehir merkezi) sonra yine farklı bir otobusle hostelimin olduğu Hillcrets semtine gittim. İlk gün aslında güzel başlamıştı. Hostelin olduğu semti sevdim. Burda bina kat sayısı artık neredeyse teke düştü. Semt 1-2 katlı evlerin olduğu, bolca cafe, bar, restaurant, değişik marketlerin olduğu gayet renkli bir semt. Kalacağım hosteli (ITH Zoo Hostel) netten araştırarak bulmuştum. Aslında ITH'nin (international travelers house) pekçok yerde ve konsept hostelleri var. San Diego'da da 2 tane. Hostel tek bir kattan oluşuyor, ama geniş, koridor boyunca birbirine bakan odalardan oluşuyor. Mutfağın da içinde olduğu geniş lounge salonu, küçük kütüphanesi ile komünal bir yaşam tarzına uygun konsept oluşturulmuş. Gerçi benim gibi hayatı solo yaşayan biri için pek pratik gözükmüyor ama genel olarak insanlarla tanışmak, konuşmak için güzel bir ortam. Geldiğimde burda çoğunlukla çalışanlar, öğrenciler kaldığından gece 11 sabah 7 arası quiet hours, sessiz olunması gerekiyor diye fazlaca bir uyarımı alıp kağıtları imzaladım. Yeni oda arkadaşım Bruno, 20 yaşında bir Brezilyalı. İlk gün odada sardığı marihunanın ağır kokusu dışında gayet uyumlu birisi. Fakat güzel başlayan ilk gün gece benim için tam bir kabusa dönüştü. Yol yorgunluğu da olunca 10:30-11:00 gibi yatağıma gittim. Bu esnada lounge salonunda bir kısım gençler parti veriyorlar, ama müzik sanki benim odamın içinde çalıyordu. Aslında San Francisco'daki homeless'ların her gece bağırmalarından yüksek sese fazlaca alışkındım ama bu normal değildi. Yine de problem cumartesi gecesi erken yatan bende deyip sabretmeye çalıştım. Ama son nokta gece 1 gibi 2 gencin dar koridorda kaykay sürmeye çalışırken çıkardıkları ses oldu. Artık herşeyi göze alıp dışarı cıktım ki karsımdaki odadan 2 kız benden once hızla çıkıp resepsiyona gittiler. Bende gidip kızları destekledim ama tabi tüm keyif ve uyku kaçtı. Hostelde ilk 2 gün toplam 5-6 saat falan uyumuşumdur sanırım. Allahtan 3. gün 8 saat uykuyla vücudum kendine geldi... Geldiğim gün hostelde uzun süredir kalan birisinin ayrılışı için bir parti vermişler. Daha sonraki günlerde hem o kadar gürültülü bir ortam olmadı hem de benim sese duyarlılık katsayım daha da arttığından alıştım sanırım. Dolayısıyla 1 ayı bu hostelde geçirdim.

San Diego - Hilcrest

San Diego, havalimanı yakın olunca ilginç görüntüler çıkıyordu
San Diego, New York ve San Francisco'ya göre daha küçük, yaşamın daha yavaş aktığı bir şehir. Kaliforniya'nin en guneyinde Meksika'ya trenle 30 dakika mesafede. Ve sıcaklık Kasim ayinda gayet guzel, 20-25 derece arasinda genelde, San Francsico gibi yıl boyunca pek değişmiyormuş. Bazı yerlerde okuduğum kadarıyla özellikle yaşlı Amerikalılar'ın emekliliklerini gecirmek icin tercih ettigi sehirlerden birisi. Hayat New York ve San Francisco'ya göre nispeten daha ucuz. (özellikle konaklama açısından) San Francisco da oldugu gibi burda da 1 ay ve uzerinde kalırsanız bir hostelde gunlugunuz 20 usd hatta daha altında bir fiyata kalabiliyorsunuz, tabi oda arkadaşlarınızla :) Ulaşım da otobüsler aracılığı ile yapılıyor. Hemen her yere otobüs var. Ama belli bir saatten sonra ve h.sonları seferlerin sayısı düşüyor. Ayrıca biraz uzakta kalan bölgelere giden 3 ayrı tren hattı da mevcut. Bunlardan bir tanesi hemen Meksika sınırına gidiyor. Benim Meksika'ya gidişim de bu trenle olacak.

Kaliforniya ve San Deigo Haritası
Pacific Beach
San Diego - Downtown
San Diego'nun Baseball Stadı Petco Park
SF'de de rastlamıştım ama mevsimin sıcak olmasından ötürü burda ingilizce öğrenmeye gelen Suudi Arapların sayısı beni şaşırttı. Ve tabi Meksika sınırına yakınlığı nedeniyle Meksikalıların sayısı çok fazla. Meksika'nin sınır kenti Tijuana'da yasayip günü birlik buraya çalismaya gelen Meksikalıların sayısının fazla oldugunu söylüyorlar.

Meksikalı Kadınlar

Bir Meksika Mahallesinden
San Diego gezilecek yer açısından SF ve NYC gibi büyük ve zengin olmasa da görmeye değer önemli pek çok yeri var. Şehir yağmurun çok az olmasından da dolayı palmiye ağaçlarıyla kaplı. Bu da şehre çok güzel bir görüntü veriyor.

San Diego - Downtown
Downtown'da Gaslamp Bölgesi San Diego'nun kalbi. Tarihi binaların, restaurantların, barların olduğu bölge. Her daim hareketli.

Gaslamp
Gaslamp
San Diego'nun Baseball Stadı
Gaslamp
Coronado Island.. San Diego şehrinin sayfiye kasabası gibi sanki. Sanırım sonradan denize doldurularak ince bir yolla anakaraya baglanmış, ama tam bir ada görünümünde. Ayrıca kavisli mimarisi olan Coronado Köprüsü ile San Diego'ya bağlanmış. San Diego'dan 20-25 dakikalık bir otobüs yolculugu ile ulaşabiliyorsunuz. Kumsalı ve deniz kıyısındaki Coronado Hoteli San Diegonun sembollerinden..

Coronado Köprüsü
Coronado Köprüsü
Coronado Hotel
Coronado Island, Coronado Beach
Coronado Hotel
Ve kumsalları..  İleride San Diego'yu hatırladığımda ilk aklıma gelecek olan özelliği. Açıkcası hayatımda sahilde yürümenin keyfini ilk kez burada aldım. Bir kere kumsallar çok uzun ve geniş.. Ayrıca okyanusun kıyıya değdiği yer hemen derinleşmiyor. Dolayısıyla ayaklarınız denizin içinde rahatça yürüyebiliyorsunuz. Okyanus içinde sörf yapanlar, kumsalda amerikan futbolu, frizbi oynayanlar, gayet renkli bir ortam var. Kumsal geniş ve uzun olunca da kalabalık da değil. Ayrıca gün batımlarını bu kumsallarda geçirmek gerçekten çok keyifli.Pacific Beach
Pacific Beach
Pacific Beach

Pacific Beach

La Jolla Beach
La Jolla Beach

 
La Jolla Beach
Pacific Beach
Pacific Beach
Pacific Beach
Balboa Park, NYC ve SF'den sonra bu şehirde de karşıma çıkan cetvelle çizilmiş, kocaman dikdörtgen park. İçinde hayvanat bahçesi ve pekçok müze yer alıyor. Parkı detaylı gezdiğim bir pazar günü "international cottages" denilen çeşitli ülkelerin küçük evlerinin yer aldığı kısımda İran gününü görmek sürpriz oldu. Bana da uzun bir aradan sonra kebap ve baklava yemek kısmet oldu.

Balbo Park - İran Günü
Balboa Park
Balboa Park
Balboa Park
Balboa Park
Balboa Park
Balboa Park
Balboa Park
San Diegonun en tarihi yeri Old Town denilen biraz kuzeyde kalan bir bölge. Eski kovboy filmelerinden hatırladığımız tek bir caddenin, cadde kenarında bir barın, kilisenin, hapishanenin, restorantının vs yer aldığı eski bir kasaba, restore edilerek turistik bir yer haline getirilmiş. (State Historic Park) Evlerin içine küçük müzeler yer alıyor. Ayrıca bu bölgede oteller, restoranlar yer alıyor.

Old Town State Historic Park
Old Town State Historic Park

Old Town State Historic Park

Old Town State Historic Park

Old Town'da yer alan bir demirci

Old Town State Historic Park
Old Town'da 1880'lerde yapılmış eski bir ev
NYC'dan sonra burda da karşıma Little Italy çıktı. Zamanında İtalyan balıkçıların göç edip yerleştikleri mahalleymiş. İçinde çok güzel evler, İtalyan restoranları ve sanat galerileri var. Cumartesi günleri bir pazar kuruluyor. Çok güzel soslar satılıyor, hepsinde patates cipsi yada kızartılmış ufak ekmeklerle tadına bakabiliyorsunuz. Bir ucundan girip diğer ucundan çıktığımda karnım bayağı bir doymuştu.Bu arada sokaklarda dışarı masa atmış, kağıt oynayan İtalyanlara rastladım. Konustuklarının yarısı İtalyanca, yarısı İngilizce idi. Burası NYC'dekinden daha sevimli geldi.

Little Italy
Pazarda Performans Sergileyen Minik Sanatçılar
Little Italy -Farmers' Market (Pazar)
Little Italy -Farmers' Market (Pazar)
Little Italy Sokakları
Little Italy Sokakları
Little Itay

Little Italy - Kağıt Oynayan Italyan Amcalar
Little Italy Sokakları
Little Italy
Ayrıca, şehrin merkezinin denizle buluştuğu Marina Bölgesinde yer alan Marina Park, Seaport Village, USS Midway ve Maritime Müzeleri ziyaret edilebilir.

par
Seaport Village

Marina Park'tan San Diego

Unconditional Surrender (Sevgilisini öpen denizcinin heykeli)

USS Mideway Müzesi (Eski bir uçak gemisi)
Maritime Museum (Tarihi Gemi)
Marina Park'tan San Diego
Diğer bir yer de muhtemelen çoğu kimsenin bilmediği benim de internetten fotoğraflara bakarken tesadüfen gördüğüm Chicano Parkı. Bu park Coronado Köprüsü'nün kolonlarının (ayaklarının) olduğu yer. Bu kolonların nerdeyse tamamına duvar resimleri yapılmış. Park, Meksikalıların yaşadığı varoş bir mahallede yer aldığından bu resimlerin hemen tamamı Meksika ve Latin Amerika tarihi ile ilgili. Park, tam bir açık hava müzesi gibi olmuş. Ama biraz tehlikeli olduğunu da söylemem lazım. Gittiğim gün parkın içinde bana esrar satmak isteyenleri kibarca reddedip hava kararmadan otobüse bindim. Ama yanlışlıkla terse yöne binince (bi de yorgunlukla hemen gözleri kapatmıştım) iyice varoş mahallenin içine girdim. Otobus şoförüne sordugumda buranın pek tekin olmadığını taksiye binmemin daha doğru olacağını söyledi. Ben de benim evim Sarıgazi'de alışkınım deyip (içimden) yolun karsısına geçip 15 dakika sonra doğru otobuse binip once şehir merkezine sonra da hostelime ulaştım. Ayrıca farklı bir gün -gündüz- tesadüfen girdiğim yerel bir kilisede 2 Meksika'lı amcanın beni kendi kiliselerine (bir nevi cemaat) katmak için verdiği çabayı unutmam zor. Kadın ve erkeklerin ayrı ayrı oturduğu, kadınların başlarının kapalı olduğu oldukça dindar bir kiliseydi.

Chicano Park
Chicano Park
Chicano Park

Chicano Park
Chicano Park
 Chicano Park
Chicano Park
Chicano Park
Chicano Park
Amerika'daki 3. şehrim San Diego'da 30 gün geçirdim. Gezi öncesi San Francisco'da 3 ay geçirmeyi planlamıştım ama San Francisco'ya varınca karar değiştirip son ayı San Diego'ya almıştım. Kesinlikle çok iyi bir karar oldu benim için. Hem sıcak havası çok iyi geldi hem de değişik bir şehir gördüm. Ayrıca büyük şehirlerden daha küçük şehirlere gittikçe kendimi daha mutlu hissediyorum. Hayat daha yavaş daha ucuz.. Ayrıca San Diego için biraz da Latin Amerika şehri diyebiliriz, şehirde İngilizceden çok İspanyolca konuşuluyor. Dolayısıyla Meksika'yla başlayacak Latin Amerika gezim için de biraz hazırlık oldu. Meksika da görüşmek üzere..

4 yorum:

 1. Sayende San Diego'yu tekrar yaşamış oldum. Anılarımı başarıyla canlandırdın :) Anlatımın ve fotoğrafların çok başarılı olmuş.
  Tebrikler ve iyi yolculuklar. Caner :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Caner,
  Çok teşekkürler. Gitmeden önce senden aldığım ön bilgiler de çok işime yaramıştı. Ben de teşekkur ederim :)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Özgür,
  Tamda aylardır planladığım geziyi yapıyorsun. Gideceğim yerleri öncesinden hemde böyle sade bir dille okumanın mutluluğunu anlatamam. Diline, ayağına sağlık.
  Bende senin yaptığın gibi dil eğitimiyle başlayacak bir gezi planlıyorum. San Diego'da 3-4 aylık eğitim sonrasında San Francisco, New York, Orta ve Güney Amerika'ya bir gezi olacak.
  Merak ediyorum 2 ay gibi kısa bir süre eğitim almışsın; bu süre senin için yeterli oldu mu? Eğitim öncesinde seviyen hangi düzeydeydi, sonrasında ne oldu? Bu konuda bir tavsiyen var mı?

  Yolun açık olsun...

  YanıtlaSil
 4. 1xbet | 1xbet | Bet with a Bonus - RMC | Riders Casino
  1XBet allows you to bet on any favourite deccasino horse races or aprcasino any other sporting event. ✓ https://jancasino.com/review/merit-casino/ Get 메이피로출장마사지 up to £300 + 200 1xbet login Free Spins No Deposit

  YanıtlaSil