1 Ocak 2015 Perşembe

MoreliaDuvar resimleri ile çevrili hükümet binası
Meksika'daki 3.durağım Michoacán eyaletinin başkenti Morelia

Sabah erkenden 8 gibi Patzcuaro’daki hostelimden ayrıldım ve sık zaman aralıklarıyla kalkan Morelia otobüsüne binip 1 saatte şehre ulaştım. Şehrin dış mahellelerinin birinde yer alan otogardan merkeze nasıl ulaşacağımı birkaç kişiye sorduktan sonra terminalin dışındaki küçük minibüslere atlayarak (6-7 peso civarı) şehrin merkezine ulaşmam 45 dakikamı aldı. Hem trafik vardı hem de minibüs bizdeki gibi her yerde durdu.


Cathedral
Cathedral
Önceden planladığım 3 hostelden en ucuzu olan ilk baktığım hostel gayet güzel gözüktüğünden burada kaldım. (The Only Backpacker's Morelia;  gecelik 150 peso) 8 kişilik dormitory’de yalnızdım. Hosteli daha önce 2 yıl boyunca işleten ve eşi Meksikalı olan Alman bir bayanla sohbet ettik. Birkaç gün sonra Almanya’ya döneceklermiş. Morelia’yı çok sevdiğini ancak artık çocuk istedikleri için daha güvenli bir ülkede yaşamayı istiyorlarmış. Daha sonra farklı şehirlerde de rastladım, Meksika’da çok sayıda Alman var. Özellkle Alman öğrenciler exchange olarak 6 ay, 1 yıl burada geçiriyorlar. 1 gece kalacağım şehir için bana önemli yerleri tarif etti.

Resmi binalardan bir tanesi
Çarşı içindeki gitarcı
San Francisco Kilisesi ve Noel Ağacı
Morelia
8 kişilik yatak odamda tekim
Morelia, Patzcuaro ve Guanajuato’ya göre daha büyük bir şehir. Şehrin merkezi bu 2 şehir gibi tarihi binalarla kaplı. Ama yollar dar olduğundan ve artık yetmediğinden şehrin içinde sıkça trafik var. Şehirdeki önemli tarihi binalar resmi kurumlara hizmet etmesine rağmen serbestçe girip gezebiliyorsunuz. Özellikle bir tanesinin duvarlarındaki resimler muhteşemdi. Gece tesadüfen girdiğim için gece fotoğrafları çekebildim. Ayrıca cumartesi günü olması nedeniyle de gece inanılmaz hareketli bir yerdi. Bir tarafta kukla festivali olduğundan herkes açık hava kukla gösterisini izliyordu. Diğer tarafta marriachiler, sokak satıcıları.. Hatta gece 10:30’da açık bir banka şubesi bile gördüm. Sonrasında tam da yanında bulunduğum catedralin avlusundan havai fişek gösterisi yapıldı.

Hükümet Binası
Hükümet Binası ve arkada Cathedral
Hükümet Binası
Hükümet Binası
Morelia
Bu arada Morelia'da ve diğer bazı Meksika şehirlerinde ilginç bir fotoğraf çekimine rastladım. Öğrendiğim kadarıyla Meksika'da (muhtemelen diğer Latin Amerikan ülkelerinde de) bir gelenek varmış. Kızlar 15 yaşına geldiğinde, yani genç kızlık dönemlerine adım attığında bir kutlama yapılıyor. Sonrasında gelinliği aratmayan güzel bir kıyafetle ve mahallenin 5-6 delikanlısı ile fotoğraf çektiriliyor. Kız babası için biraz masraflı bir kutlama imiş. Bende yüzsüzlük yapıp fotoğrafçılardan izin isteyerek bazı grupların fotoğraf çekimlerine kısa da olsa katıldım. 

15'lik kızımız ve muhtemel damat adayları
Diğer bir 15'lik kızımız
Ertesi günü Mexico City otobüsüm olduğundan gece 11 gibi hostelime döndüm. Morelia’da aslında kalıp kalmama konusunda kararsızdım ama sonradan en azından 1 gece geçirmek istedim. Kesinlikle kalmaya değer bir şehir. 2 gün kalıp daha detaylı gezilebilir. 

Gece vakti benimle fotoğraf çektirmek isteyen Meksikalı 2 polis ve 10. denemede çekebilen kalabalıktan birisi
Şekerkamışını kesip dilim dilim satan bir satıcı
Dilimlenmiş şeker kamışı
Başka bir şeker kamışı satıcısı
Kuruyemişçi

Gündüz vakti önünden geçtiğim bir bar
Gösterisine hazırlanan bir pandomimci

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder