15 Ocak 2015 Perşembe

Oaxaca

Oaxaca'da rastladığım bir dans yarışması
Meksika'da ilk gece yolculuğumu Mexico City'den Oaxaca’ya yaptım, yaklaşık 6-7 saat sürdü. Meksika’daki otobüslerden biraz bahsetmek gerekirse; uçaklardaki gibi check in sistemi var. Yani otobüsün bagajına gidecek bagajınız varsa otogarın içinde teslim ediyorsunuz, ayrıca otobüsün kalktığı yere de basit de olsa bir kontrol noktasından geçerek gidiyorsunuz. Yani güvenliği bir miktar da olsa sıkı tutmaya çalışıyorlar. Ayrıca otobüslerde wc var, yiyecek yok :) Türkiye de en son nasıl işliyor otobüsler pek hatırlamadım.


Oaxaca
Oaxaca
Oaxaca
Oaxaca
Sabah erken varınca önce otogarda bir şeyler atıştırıp zaman geçirdim, sonra da eşyaları yüklenip şehrin bir ucundaki otogardan diğer uçtaki hostele kadar yaklaşık 20 dk yürüdüm. Yürürken sabah sabah karşıma çıkan içkili bir Meksikalı’nın bana zorla ikram etmeye çalıştığı birayı yanındaki bayan arkadaşlarının da yardımı ile nazikçe reddedip hosteli buldum. Sabah erken olduğundan hostel kapalıydı, zili çaldım kapıyı Mexico City’de aynı hostelde  kalırken sohbet ettiğimiz Avustralyalı genç çocuk açtı. Bu karşılaşmalar iyi de ilk başta kişiyi hatırlamam zaman alıyor.  Neyse, yer varmış, 10 kişilik odama yerleştim. İçinde küçük bahçesi olan şirin bir hostel.

Kaldığım Hostel
Oaxaca’da 2 tam gün, 1 gece geçirdim. İlk günü tamamen şehirde geçirdim. Ana meydanı Zocalo’ya gittiğimde meydan küçük çadırlarla kaplıydı. Protesto eden gençler meydanı ele geçirmişler (sanırım daimi bir şey) meydan küçük çadırlarla ve afişlerle kaplı. Gençlerin bir kısmı henüz uyanıp çadırından çıkıyordu ben vardığımda. İlerleyen saatlerde müzik gösterileri ile protestolarına devam eden gençlerin arasında olmak keyifliydi. Meydanda en azından resmi kıyafetli polise rastladığımı hatırlamıyorum.Zocalo Meydanı
Zocalo Meydanı
Zocalo Meydanı
Zocalo Meydanı
Zocalo Meydanı
Zocalo Meydanı
Zocalo Meydanı
Oaxaca’ya gelmeden önce yaklaşık 15-16 aydır yolda olan ve bana her konuda destek veren arkadaşım Lale ile yazıştığımda bana Oaxaca’da bolca yememi tavsiye etmişti. Gerçekten de Meksika’da yemek konusunda aklıma gelecek ilk şehir Oaxaca olacak. Her şeyden önce yemek yiyebileceğiniz alternatif çok fazla. Çok fazla sayıda sokak satıcısı, pazar yeri var. Ayrıca gördüğüm en temiz ve en iştah açıcı yerler. İlk girdiğim Pazar yerinde aylar sonra doğru dürüst peynir görünce hemen peynir ve başka bir yerden de tortillanın biraz büyüğü açık ekmeklerden alıp dürüm yaparak mideye indirdim. Burada kaldığım 2 gün boyunca da anlamadığım yemekleri, tatlıları ve içecekleri zevkle yiyip, içtim. Açıkcası burada yaptığım en büyük etkinlik yemek oldu. 

Tacos, peynir ve soslar ile
Bilmediğim içeceklerden bir tanesi


Tacos, bu sefer et, soğan, biraz kıyılmış lahana ve sos tabiki
Mezcal tanımı
Ayrıca bu 2 gün boyunca şehirde devamlı etkinlikler vardı. Tesadüfen rastladığım yerel dans yarışmasında bölgeye ait çeşitli dansları izledim. Ayrıca Meksika’nın yerel içkilerinden mezcalin tanıtımı ile ilgili bir etkinlikte de mezcali tatma imkanı buldum. Bazı müzik etkinliklerini de tam sonunda yakaladım. Müzik ve dans burada gerçekten çok önemli bir yer kaplıyor.

Oaxaca'da geceleyin sonuna yetiştiğim bir dans ve müzik gösterisinden
Dans yarışması
Dans yarışması
Dans yarışması
Dans yarışması
Dans yarışması
Dans yarışması
Dans yarışması
Dans yarışması
Dans yarışması
Dans yarışması
2.gün sabah Oaxaca yakınlarında, bir tepede yer alan arkeolojik şehir Monte Alban’a gittim. Amerika’nın ilk kurulan şehirlerinden birisi olan Monte Alban bu bölgede yaşayan Zapotek kavimine ev sahipliği yapmış önemli bir antik şehir. Burda yaklaşık 2-3 saat geçirdikten sonra tekrar Oaxaca’ya gidip gece saat 9'daki otobüs vaktine kadar zamanı şehirde doşarak ve devamlı atıştırarak geçirdim. Bir sonraki şehir San Cristobal..

Monte Alban
Monte Alban
Monte Alban
Monte Alban
Monte Alban
Monte Alban
Oaxaca

Oaxaca
Oaxaca
Kilisede ayine yetişmeye çalışan çocuklar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder