9 Şubat 2015 Pazartesi

Antigua
Chicken Bus

Bindiğimiz Chicken Bus, henüz dolmamış hali..
Antigua’ya Panajachel’den bindiğim Chicken Bus’la geldim. Chicken Bus Guatemalada ve bir kısım diğer Latin Amerikan ülkesinde yerel halkın kullandıkları otobüslere verilen ad. Neden bu ad derseniz 2 rivayet var; birisi insanların tavuk gibi tıkış tıkış binmesinden diğeri ise tepesinde her türlü eşya ile birlikte sıklıkla tavukların da taşınıyor olması. Bana 2.cisi daha mantıklı geldi. Her neyse, hostelden aynı gün Antigua’ya gitmek isteyen 2 Japon, 2 Koreli olunca birlikte otobüsü bekleyip bindik. Guatemela’ya gidip bu otobüslere binmeden, tecrübe etmeden ayrılmamak lazım.  Aslında Türkiye’den özellikle İstanbul’dan bu tür kalabalık otobüslere alışkınız. Hele benim kısa bir süre de olsa ünlü 500 T tecrübem de var. Ama bu otobüslerin de kendine has özellikleri var. Bunlar şehirlerarası çalışıyor ve yerel halk kullanıyor. Büyük çantalar, her türlü eşyalar otobüsün tepesine konulup iplerle bağlanıyor. Biraz güven sorunu olsa da biz bir şey yaşamadık. İçeride ise 2 kişilik koltuğa genellikle 3 kişi oturuyor bu rakam 4 ya da 5’e çıkabiliyor. Ben kucağında bağlı bebek olan bir kadın ve bir gençle uzun süre 4 kişi şeklinde gittim. Yan tarafta ise 3 büyük 2 çocuk 5 kişi vardı. Tabi 5’den sonrakiler artık ayakta. Bu arada iç kısımda yukarıya konulan küçük çantalar keskin virajlarda koridor kenarında oturan başına düşebiliyor. Ayrıca bir durakta araca bir satıcı bindiyse o kalabalık içinde sona kadar gidiyor, kimse de kardeşim napıyorsun demiyor, emeğe saygı. Tabi satılan kek, dürüm tarzı bir şeyse biraz milletin kafasına saçıla saçıla..
Antigua, Chicken Bus Otogarı

Antigua, Chicken Bus Otogarı

Antigua, Chicken Bus Otogarı

Antigua, Chicken Bus Otogarı

Antigua, Chicken Bus Otogarı

Antigua, Chicken Bus Otogarı

Antigua, Chicken Bus Otogarı

Antigua, Chicken Bus Otogarı
Neyse sonunda Antigua’ya ulaştım. İlk belirlediğim hostel bayağı uzaktı yine de inat edip gittim ama bir türlü bulamadım. Sonuçta yolun yarısını geri dönüp o yorgunlukla çok beğenmesem de 2. hostele razı oldum. Aslında onlar da önce yer yok dediler ama sonra tamam varmış deyip 10 kişilik odada 1 yatak verdiler. Hostel konusu açıkçası biraz soru işareti. Ben mümkün olduğunca kendimi bağlamamak için rezervasyon yapmayı tercih etmiyorum. Ama hem San Pedro’da olduğu gibi extra bir nedenden dolayı gittiğimde tüm yerler dolu olabiliyor ya da bazı yerler nedense sadece rezervasyonla almayı tercih ediyorlar, yani kapıdan giren birisine soğuk bakabiliyorlar.

Antigua

Antigua

Antigua

Antigua

Antigua

Antigua, Guatemala’nın Guatemala City’den önceki başkenti. 1770’lerde yaşadığı depreme kadar 200 yıldan fazla başkentlik yapmış. Deprem sonrası başkent şimdiki başkentin olduğu yere taşınmış. Ama halkın küçük bir kısmı göç etmeyi reddetmiş. Bugün Guatemala’nın en bilinen ve en turistik yeri desem yanılmış olmaz sanırım. Ayrıca Unesco koruması altında. Burada da dil okulları oldukça yaygın ama Lago Atitlan’a göre biraz daha pahalı. 

Antigua

Antigua

Antigua

İlk gün kendim dışarı atmam zaten 15:00-16:00 civarını bulmuştu. Dolayısıyla Antigua’da 2 gece ama 1,5 gün geçirmiş oldum. Bu süreyi de tamamen şehir içinde geçirdim. Bana biraz Meksika’da kolonyal şehirleri anımsattı. Ortada büyük bir meydan, çevresinde 2’er katlı koloni dönemine ait güzel binalar ve çevresine yayılarak giden caddeler ve yine bu caddelerde güzel binalar.
Ayrıca Chicken Busların bulunduğu otogara yakın çok büyük bir pazarı var. Büyük bir kısmı kapalı ve labirent gibi. Yiyecek pek çok şey bulabilirsiniz. Ben artık dışarıda yemekten sıkıldığımdan 2 gün yemeğimi hostelin mutfağında kendim yaptım. Dolayısıyla domates, biber, patates gibi sebzeleri buradan almıştım.

Antigua, Pazar Yeri

Antigua, Pazar Yeri

Ayrıca bir tepedeki Cerra de la Cruz şehir manzarasını izlemek için muhteşem bir nokta. Giderken yerini sorduğum Guatemalalı Freddy saolsun beni o noktaya motoruyla bıraktığı çıkışı için yürümek zorunda kalmadım ama yürüme mesafesinde. Yukarıdan hem şehri, caddeleri, binaların kiremit çatıları hem de karşıda tepesi bulutların arasında kaybolmuş Volcan de Agua’yı görmek çok etkileyiciydi.

Antigua, Cerra de la Cruz

Antigua, Cerra de la Cruz

Antigua, Cerra de la Cruz

Antigua Türkiye’de iken Guatemala’da en merak ettiğim yerlerdendi. Listemde buraya da bir check atıp sonraki rotam Semuc Champey için 1 gün önceden biletimi aldım. Bu arada bu bilet için acenteler genelde 150-250 quetzal (20-35 dolar arası) fiyat veriyorlardı. Ben alma işini sona bırakmıştım, en son sorduğum yer önce 150 dedi, yarın sabah  gitmek istediğimi öğrenince 100 quetzal olur dedi. Acentelerin kendi araçları yok, yani bir arabada farklı acentelerden müşteriler olabiliyor. Dolayısıyla her acente bulduğu müşteriye en pahalısından satmaya çalışıyor, bu da oldukça yüksek fiyat farkları yaratabiliyor. Devamlı farklı yerlere sormak, pazarlık yapmak gerekiyor ki bu da ayrı bir enerji :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder