3 Mart 2015 Salı

Flores & Tikal


Yolda karşımıza çıkan ırmağı geçmek için (arabayla) kullanıdğımız sal (bir nevi feribot)

Guatemala'da klasikleşen sabah erkenden başlayan shuttle yolculuklarından birisini daha Semuc Champey'den Flores'e yaptım. Guatemala'da yollar kötü olunca hem büyük otobüsler çalışmıyor (chicken bus'lar daha kısa mesafelerde çalışıyor) hem de gece otobüs yolculuğu diye birşey yok. Dolayısıyla yolculukların sabah erkenden başlayıp gece olmadan bitmesi lazım. Bu yolculukta da yollar o kadar kötüydü ki yaşlı bir adam dayanamayıp kustu.

Buraya gelme nedenim Tikal. Tikal, Mexico'daki Palenque gibi orman içinde kalmış eski bir Mayan şehri. Buraya en yakın yerleşim yerleri de bir kaç saat uzaklıktaki Peten Itza Gölü civarındaki kasabalar, bunlardan en ünlüsü ise Flores. Aslında göl içinde bir ada ama bir yol ile karaya bağlı. Buraya gelen yabancılar da özellikle burda kalmayı tercih ediyor. Biz de akşam üzeri buraya ulaştık. Güney'den (benim gibi) ya da kuzeyden -Mexico/Belize'den- gelen insanlar genelde akşam buraya ulaşıyor. Dolayısıyla sabahleyin gezginlerin ayrılıp akşam yenilerinin geldiği küçük bir kasaba.


Flores

Flores'den gözüken başka bir ada

Önce birkaç hostele baktım yer yoktu, ben de ilk başta uzak durduğum burdaki en ünlü hostele gittim. (Los Amigos) Özellikle gençlerin çok sevdiği ve tercih ettiği, oldukça hareketli, içinde restaurantı, barı olan, birileriyle tanışıp kaynaşmak için ideal bir hostel ama ben açıkcası hiç sevemedim. Sanki bahçesi olan bir evin her tarafına ne kadar maksimum insan alabiliriz diye derme çatma binalar yapmışlar. Ben de ilk gece yer olmadığından çatı katı diye bir yerde kaldım. İsmi guzel geliyor ama düz çatının üzerine 2 büyük hasırdan ters V şeklinde bir çatı yapıp içine 6 tane yatak atmışlar. Tabi gelenler zaten sadece yatacak yer baktığından önemsemiyor. Neyse ilk gece ben de orda kalıp ertesi gunu 4 kişilik barakama geçtim. Hostelin iyi bir yanı içinde tur acentası var ve bilet işlerinizi burdan halledebiliyorsunuz.

Ertesi gunu hostelde ve Flores'de relax bir gün olarak geçirdim. Flores Guatemala'nın diğer şehirlerine göre biraz daha pahalı. Bu arada Tikal için tur biletimi ve burdan gideceğim Mexico-Chetumal biletimi hostel içindeki acentadan hallettim. Dışardaki yerlere de sormuştum, fiyatlar genelde yakın.  Tikal için 3-4 secenekli turlar vardı, gece 3'de, 4:30'da ve sabah 8'de başlayan diye. Gece 3'ün nedeni güneş batışını görmek için, 4:30 ise güneş batışını kaçırıyorsun ama orman içindeki yabani hayvanları yakalama şansın yüksekmiş. Geldiğimizden beri hava hep kapalı ve ara ara yağmurlu olduğundan gece 4:30 için bir tur aldım. Buraya turla gitmek en mantıklısı, zaten başka türlü gidebilir misiniz bilmiyorum ama gitseniz bile aynı fiyata gelir sanırım. (Tikal gece 4:30 tur 95 quetzal, sabah 8:00 tur 120 quetzal, Tikal'e girerken ayrıca para veriyorsunuz 150 quetzal ve Mexico-Chetumal bileti 245 quetzal)


Tikal
Sabah geç kalmamak için gece erkenden yattım ama o gece maalesef hiç uyuyamadığım gibi, üstüne alarmı da yanlış kurmuşum. Dolayısıyla sabah bir uyandığımda saat 7 idi, 4:30 turunu kaçırdım. Bileti burdaki acentadan aldığımdan sabah kahvaltı için açılmış olan restauranta gidip 25 quetzallık farkı burda ödeyip sabah 8'deki turla gittim. Aslında iyi de oldu, hem biraz uykumu almış oldum hem de gece yapmur yağdığından gece turlarının pek anlamı olmamış.

Tikal Palenque'ye göre orman içinde daha gizli kalmış bir antik şehir. Piramitleri, tapınakları topluca göremiyorsunuz. Hepsi orman içinde farklı yerlerde. Rehberimizin söylediği kadarıyla şehrin %80'i hala toprak ve bitki altında. Burası da Unesco koruması altında. Tabi benim derdim biraz yabani hayvanlar olunca bizim rehber ben göreyim diye Oscar koş bak şurda maymun var, Oscar koş bak şu gagası kırmızı bilmem ne kuşu.. Neyse ki maymunları gördüm de başım göğe erdi :) Bitmeye yakın yağmura yakalansak da gayet keyifli bir gün oldu. Doğayı ve insanlar tarafından yapılmış doğayla barışık yapıları, binaları, şehirleri görmeyi seviyorum ve kendimi daha mutlu hissediyorum. Maalesef günümüzde kendini doğanın üstünde gören insan, kendi eliyle mutluluğunu, sağlığını, geleceğini tehlikeye atıyor.

Tikal - En büyük piramitin tepesinden
Tikal

Tikal

Tikal - En büyük piramitin tepesi ve manzarayı izleyen insanlar

Tikal

Tikal

Tikal

Tikal - Tukan kuşu imiş
Tikal - Bir maymun arkadaş

Tikal - Bu da başka bir maymun arkadaş

Tikal - Yanlış hatırlamıyorsam bu hayvanın adı coati

Tikal - Turun Guatemalalı tek katılımcısı
Flores ve Tikal benim için Guatemala'daki son duraklar oldu. 3 hafta kaldığım Guatemala'yı, hafif çekik gözlü, esmer Maya köylülerini ve yemyeşil doğasını unutmam imkansız. Sırada tekrar Meksika, yarın yine uzun bir yolculuk beni bekliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder