25 Mart 2015 Çarşamba

Tulum, Cancun (Karayipler)

Tulum Kumsalları

Guatemala'dan Meksika'ya tekrar dönmem gerekiyor, çünkü 18 Ocak'ta Cancun'dan Küba'ya gidiş, dönüş uçak biletim var. Cancun Küba'ya gitmek için en uygun yer. Dolayısıyla Meksika'ya aslında 3 kere yurtdışından gel git yapmış olacağım. İlki USA'den bu ikincisi olacak ve sonra Küba'dan. Guatemala öncesi Meksika'da bulunurken de özellikle Yucatan yarımadasını tekrar buraya geleceğim diye gezmemiştim.


Belize'ye Geçiş

Belize'ye Geçiş

Fakat Flores'ten Meksika'ya geçmem çok da kolay değil, Çunku Guatemala'nın kuzey doğu kısmı tamamen ormanlarla kaplı ve direk Yucatan'a geçmek imkansız. Bundan dolayı Belize üzerinden gitmem gerekiyor. Ben de Flores'den kalkıp Belize üzerinden Meksika'ya geçip sınıra en yakın şehir Chetumal'a kadar giden shuttle busla yolculuk yaptım. Yani yolculuğum sabah farklı, gündüz farklı, akşam üzeri farklı bir ülke şeklinde geçti. Bu sefer 2 kere sınır değiştirsek de ilk seferde Meksika'dan Guatemala'ya geçerkenki gibi minibüs değiştirmedik, aynı minibüsle devam ettik. Belize'ye geçerken 20 quetzal (yaklaşık 3 Usd) çıkış ücreti ödedik, bu arada cebimdeki kalan az miktardaki quetzalları (100 TL civarı) Belize dolarına çevirdim. Belize'de önce ülkenin orta yerlerinde yer alan Belize City'ye gittik, burada minibüstekilerin yarısı indi. Hepsinin amacı Caye Caulker adasına gitmek. Kalan bizler yola devam ettik. Bu arada Belize'nin Meksika ve Guatemala'dan çok farklı olduğunu söylemem lazım. İnsanların neredeyse hepsi Afrika kökenli insanlar. Ayrıca dili de İngilizce. Evlerin mimarisi de eklenince kendimi USA'de San Diego'nun kenar mahallerindeymişim gibi hissettim. Meksika'ya geçişte bu sefer Belize tarafına 30 Belize doları (15 usd) çıkış ücreti ödedik. Bu arada ben Meksika vizesi için 25 usd almalarını bekliyordum ama USA vizesini gören görevli direk vizeyi bana verdi. Sanırım yanlışlıkla verdi, çünkü hem USA tarafından geldiğimde havalimanında ödemiştim hem de daha sonra Küba'ya giderken peşinen vize ücretini aldılar. Neyse o esnada çok bilmediğimden artı İspanyolcam da pek olmadığından bişey sormadım. (iyi olsa da sorar mıydım bilmiyorum, girişte, çıkışta milleti soyuyorlar) Ayrıca cebimizdeki az miktardaki Belize Dolarını Meksika Pesosuna çevirdik. Para iyice erimiş oldu ama bunlardan kaçış yok. Nihayetinde pestilimiz çıkmış olarak Chetumal otogarında indik. 1-2 kişi haricinde hepimiz 10-15 dakika sonra kalkacak olan Tulum'a giden otobüse atladık. Bu yolculuk da yaklaşık 3 saat sürdü, akşam 11 gibi Tulum'da indik. Tulum için hostelleri önceden rezervasyon yapmıştım. Hostelleri diyorum çunku bugun farklı bir hostelde kalıp yarın sabah daha ucuz bir hostele gececeğim. Meksika'nın Karayip kıyılarının tam turistik sezonu ve yerler genelde dolu.

Tulum

Tulum'da toplam 5 gece kaldım. Aslında Cancun'a kadar farklı yerlerde kalabilirdim ama hem Guatemala'daki koşuşturmadan sonra biraz yavaşlamak istedim hem de 4 gece kaldığım bahçesiyle, bahçesinde hamaklarıyla ve gayet güzel mutfağıyla hostel hoşuma gitti.

Tulum'da neler yaptım derseniz, öncelikle 1,5 günlüğüne bisiklet kiraladım. (80 peso, 5 usd) Çunku şehir merkezi kumsallardan biraz uzak. İlk gün bisikletle 45 dk, 1 saat uzaklıkta hemen deniz kıyısında yer alan Maya kalıntıların olduğu yere gittim. Muhteşem deniz ve kumsal manzarasıyla tarihi kalıntıları gezmek keyifliydi ama beni en çok şaşırtan kocaman iguanalar oldu. Tarihi kalıntıların arasında bu kadar çok iguana görmek enteresandı. Bu arada kumsalı görünce kalıntıları bırakıp direk denize girdim.Tulum'un beyaz kumsalları gerçekten muhteşem.

Tulum - Eski Maya Kalıntıları

Tulum - Eski Maya kalıntıları arasında iguana

Iguana

Iguana

Tulum - Eski Maya Kalıntıları

Tulum - Eski Maya Kalıntıları

Tulum - Eski Maya kalıntıları içinde kalan kumsal

Tulum - Eski Maya Kalıntıları
2.gün ise bu civarda 5 adet olduğu söylenen 5 adet cenoteden en büyük olanına, Grand Cenote'ye gittim. Anlatıldığı kadarıyla burda yer altından denize ulaşan bir nehir var ve bazı mağara gibi yerlerde su yeryüzüne çıkıyor. Buralarda oluşmuş doğal havuzlarda yüzebiliyorsunuz. Söylendiği kadarıyla bu cenetoler arasında ve hatta okyanusa kadar profesyonel dalgıçların yerin altından gitmesi mümkünmüş.İçi karanlık ve derin olduğundan çok fotoğraf çekme şansım olmadı.

Grand Cenote

Grand Cenote

Grand Cenote

Daha sonraki günlerde yine Tulum'un merkezine yakın kumsalllara ve biraz uzaktaki Akumal kumsallarına gittim. Daha çok deniz şeklinde geçen günlerden sonra 1 gece kalıp ertesi gübü Küba'ya uçacağım Cancun'a geçtim. Öğlen gibi vardığım Cancun'da günü hostelde kalıp Küba hakkında biraz araştırma yaparak geçirdim. Sırada beni hem çok heyecanlandıran hem de farklılıklarıyla biraz tedirgin eden Küba var..

Tulum

Tulum

Tulum

Tulum

Tulum

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder