4 Mayıs 2015 Pazartesi

Colonia del Sacramento

 

Uruguay, Arjantin, Brezilya ve Atlantik Okyanusu arasında küçük bir ülke. Gezme açısından diğer Güney Amerika ülkeleri kadar zengin değil. Ama pek çoğuna göre durumu daha iyi, daha Avrupai bir ülke. Yine de Uruguay’a aslında en azından 4-5 gün ayırmak istiyordum ama biraz gecikmiş olan Patagonya gezimi daha da geciktirmemek için sadece Buenos Aires’den feribotla birkaç saat uzaklıktaki Colonia şehrine günü birlik gittim. Buraya  gitme nedenim aslında daha çok finansal nedenlerdendi. Ama daha önce birkaç Uruguaylı arkadaş da gezmek için bu şehrin ismini vermişti.

Arjantin’de devletin belirlediği dolar kuru ile sokaktaki kur (blue rate) arasında uçurum var. (eur için de geçerli) Ben gittiğim zamanlar dolar için yasal kur genelde 8,5 civarı iken blue rate 12,5 civarı idi. Yani yasal kuru kullanırsanız üçte bir kaybediyorsunuz. Blue rate’i kullanmanın koşulu ise cebinizde nakit dolar olması. Eğer atm.den direk Arjantin pesosu çekerseniz ya da  kredi kartı kullanırsanız yasal kuru kullanmış oluyorsunuz. Bu arada sokak dediğime bakmayın yasal olmasa da herkes blue rate’i kabullenmiş ve önemli turistik caddelerde ortada “cambio” (change) diye bağıran gençlere rastlıyorsunuz. Eger dolar bozmak istiyorsanız da sizi binaların içindeki döviz bürolarına götrüyorlar. Devlet durumu kabullenmiş gözüküyor. Uruguay ve Colonia konusu ise eğer nakit dolara ihtiyacınız varsa devreye giriyor. Çünkü Arjantin’de atm.den dolar çekemiyorsunuz ama Colonia’da dolar çekebiliyorsunuz.  Feribot bilet fiyatı şirketlere göre farklılık gösterse de en ucuz yerden 60-70 dolar civarına aldığımı hatırlıyorum. Dolayısıyla 300 usd karşılığı pesoyu Arjantin’de bir atm.den çektiğinizde zaten 100 usd kaybetmiş oluyorsunuz. Yani kur farkı bilet paranızı karşılıyor fazlasıyla.

Ben de sabah gidip akşam Buenos Aires’de olacak şekilde biletimi aldım. Şehir zaten küçük ve 1 gün fazla bile geliyor gezmek için. Şehrin tarihi binalarının olduğu eski şehir denilen kısım özellikle gezmeye değer. Küba’daki kadar olmasa da arada eski klasik arabalara da rastladım. Havanın da güzel olduğu bir gün olduğundan atm.den dolar çekme işini hallettikten sonra günü yürüyerek geçirip akşam üzeri feribotla Buenos Aries’e döndüm.

Arjantin Pesosu için alım satım arasındaki fark inanılmaz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder