11 Haziran 2015 Perşembe

San Pedro de Atacama
San Pedro de Atacama Şili’nin en kuzeyinde çöl içinde, küçük bir kasaba. Kasaba neredeyse tamamen buraya gelen turistlere hizmet ediyor. Bundan dolayı da oldukça turistik gözüküyor ve çekici gözüktüğünü söyleyemem. Şehre yine gece yarısı 10 gibi indik. Çantamı sırtıma yüklenip, hospedaje, habitacion diye otobüsten inenlerin başına üşüşen gençleri bir kenarda bırakıp şehrin merkezine doğru yürüdüm. Daha önce arkadaşım Lale’den bir hostel ismi almıştım. (Hostal Vilacoyo) Direk oraya gittim, Tek kişilik odada yer vardı, hostel fena gözükmüyordu orada kaldım. Bu arada 1,5-2 yıldır yollarda olup dünya turunu tamamlamaya yakın olan Lale ve arkadaşı İlker ile USA’ de San Francisco’da birkaç gün ile birbirimizi kaçırmıştık. Burada ise saatlerle kaçırmış olduk, çünkü onlar sabah ayrıldılar, ben ise gece geldim.

San Pedro de Atacama civarında gezecek pek çok yer var. Ama her birine turla gitmek gerekiyor ve pek de ucuz değiller. Benim burada çok para harcama gibi bir niyetim yok zaten buradaki yerler Bolivya’da katılmayı planladığım Uyuni turu ile benzer yerler olduğunu söylemişlerdi yolda karşılaştığım bazı kişiler. Fakat son günlerde yaptığım uzun yolculuklar nedeniyle burada 3 gece 2 tam gün geçirdim. 
İlk gün gündüz biraz hostelde dinlenerek ve hem San Pedro Atacama için hem de Uyuni için turları araştırdım. Bolivya’da yer alan dünyanın en büyük tuz gölü Salar de Uyuni’yi ve çevresinde yer alan bazı lagunaları kapsayan turlar düzenleniyor. Bu bölge Şili sınırına yakın olduğundan Bolivya’dan Şili’ye geçecekler turu Şili’de San Pedro’da bitirecek şekilde satın alıyor. Şili’den Bolivya’ya gidecek olanlar ise tura San Pedro de Atacama’dan başlayıp Uyuni’de bitirecek şekilde satın alıyorlar. Böylece ayrıca bir de ülke değiştirme derdi kalmıyor. Her ne kadar Bolivya’dan tur almak daha ucuz denilse de aradaki yol parası sanırım farkı karşılıyordur. Zaten San Pedro’dan direk otobüs yok, önce en yakındaki Calama’ya gitmek gerekiyor ki orda da sabah erkenden otobüs olduğundan orda da bir gece geçirmek gerekiyor. Yani zahmetli gözüküyor. Tur fiyatları 90-100 bin peso civarında. (140-150 usd) Ben en son gün son anda aldım, alırken de pazarlıkla 80.000 bin pesoya aldım. (123 usd civarı, 2 gece 3 gün, kalacak yer, yiyecek, transport dahil)

San Pedro’da neler yaptığıma gelince, ilk günün gecesi burada ünlü olan Astronomi turuna katıldım. Aslında dolunay zamanıydı ve çoğu acente tur yapılmıyor diye satmıyordu. Ama benim gibi zamansız gelip görmek isteyenler için 1-2 acente tur ayarlamış, normalinden biraz da ucuz olunca katıldım bende. Fena değildi, rehber bir abi yıldızları anlatıp durdu. Teleskoptan baktık. Ama en güzeli kuşkusuz dolunay halindeki aya bakmak oldu. Ama eğer bu tura çok ilginiz varsa kesinlikle dolunay zamanı gelmeyin.
2.gün bisiklet kiralayıp San Pedro’ya 13 km uzaklıktaki Valle de la Luna (Ay Vadisi) bölgesine gittim. İçinde çölün, değişik renk ve biçimlerde kayaların ve kurumuş ufak tuz göllerinin aldığı enteresan bir yer. Güneşe kalmamak için erkenden gitmek istedim ama bisiklet için en erken açılan yer sabah 9’du.  Bilet alacağım girişe varmam yaklaşık 1-1,5 saat sürdü. Ayrıca içinde de sonuna kadar gitmem arada durup fotoğraf çekmem 2 kadar sürdü. Bu sıcakta nasıl döneceğim diye düşünüyordum ki tam bittiği noktada bir pikapla burayı gezen Fransız bir çift istersen seni götürelim teklifinde bulundular. Ben de hemen kabul edip bisikleti arka bagaja attım. Bu arada araçta en büyüğü 4-5 yaslarında 2 çocukları da var. Yaklaşık 1 yıldır Orta ve Güney Amerika’yı geziyorlarmış. Daha sonra yollarda böyle birkaç çifte daha rastladım. 2-3 küçük çocukla 1-2 yıl dünyayı dolaşıyorlar. İnanılmaz gerçekten, büyük cesaret ve özveri istiyor. Neyse parkın sonunda isteyerek inip yolun geri kalanını bisikletle bitirdim. Boşuna kiralamış olmayayım :) Keyifli bir gün oldu benim için.


Böylece Şili’de bitmiş oldu. Sırada Uyuni turu ile başlayacak olan ve benim en çok merak ettiğim ülkelerden Bolivya var..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder