8 Ekim 2015 Perşembe

Seyahatim bitti..

Tam 365 gün, 1 yıl süren seyahatim 26 Ağustos'da Sao Paulo-İstanbul uçağıyla son bulmuş oldu. En son gezdiğim Iguazu yazısı ile blogumu da tamamlamış oldum. Ancak bir türlü kısa bir final yazısı yazamamıştım. Şu an Türkiye'deyim ve gezi sona ereli 1,5 ay olmuş.


Geziye dair pek bir şey yazmama gerek yok sanırım. Zaten bloglarımda uzunca anlattım. Ayrıca Hürriyet ve Nokta Dergileri'ndeki röportajlarda ve yine Nokta Dergisi'nde yazdığım yazıda özet geçmiş oldum. Ama şunu söyleyebilirim, seyahatimin başında düşündüğüm ama daha sonra Latin Amerika'da daha yavaş ilerlemek için vazgeçtiğim Uzakdoğu ve Hindistan hala aklımda. Seyahatimi tamamlamamış hissini yaşıyorum. Ama 1 yıldan sonra hem fiziksel olarak hem de mental olarak dinlenmeye ihtiyacım vardı. Devam edecek miyim, yoksa tekrar iş hayatına mı döneceğim zaman gösterecek.


Türkiye'ye dönmek nasıldı? Adapte olabildim mi? Öncelikle şunu söyleyeyim elbette ailenizi, yakınlarınızı, yemekleri, Türkçe konuşmayı özlüyorsunuz. Ama bunlarında dışında Türkiye'de ya da İstanbul'da yaşamayı çok da özlemediğimi gördüm. Ve maalesef adapte olmam çok da uzun zaman almadı :) Hemencecik günlük hayatın içine tekrar giriyorsunuz.

Bu arada biraz da blog yazmaktan bahsetmek istiyorum. Daha önce başka kişilerin de bloglarını okumuştum. Şunu söyleyebilirim ki blog yazmak, hele gezerken yazmak çok da kolay değil. Çektiğiniz fotoğrafları akşam hostelde bilgisayarınıza yüklemek, bunları düzenlemek, seçmek, hafif düzeltmeler yapmak, sonra blog için ufak boyutlara getirmek, blog için gün içinde notlar tutmak, akşam bunları yazıya dökmek, wifi iyiyse akşam fotoğrafları, yazıyı blogunuza yüklemek. Bir yazının ortalama 5-10 saat arası sürdüğünü söylesem yanılmış olmam sanırım. Her gün bunlarla uğraşma gibi bir şansınızın ya da imkanınızın olmadığını söylememe gerek yok. Gezinin ortalarında 2-3 ay geriden gelmeye ve gezi bittiğinde blogu tamamlayamayacağım galiba diye düşünmeye başlamıştım. Ancak Amazon'da yaptığım 1 haftalık gemi seyahati blogumu tamamlamak için güzel bir fırsat oldu ve blogumu gezinin bitişiyle eş zamanlı bitirmiş oldum.

Elbetteki daha güzel, daha detaylı olabilirdi. Ama okuyanlara, bu seyahatin nasıl yapılacağına, neler yaşandığına dair ufak ip uçları verecektir diye düşünüyorum. Umarım okuyanlar keyif almıştır.

Bakalım devamı gelecek mi, yoksa bu gerçekten bir final yazısı mı..

1 yorum: