31 Ocak 2018 Çarşamba

Tayland Bisiklet Yolculuğu, Chiang Mai Uzerine

Bisiklet yolculuguma baslamadan ve Chiang Mai'den henüz ayrılmadan önce bu şehir üzerine bir şeyler yazmak istiyorum. 2016'nin Kasim ayından beri kaldığım bu şehirde 15 ay gibi gayet uzun bir sure geçirdim. Peki Chiang Mai'yi benim için özel yapan ne diye soracak olursaniz..
Birincisi şehrin aslinda kendi başına, özellikle mimari açıdan cok özel olmadığını söylemem lazım. Yani buraya birkac günlüğüne gelseniz çok da özel bulmayabilirsiniz.

Ama yine de bu şehri sevmem icin cok fazla neden var. Chiang Mai herseyden önce inanilmaz huzurlu ve güvenli bir sehir. Uzun yıllardır Chiang Mai'de yaşayan 70-80  yaşlarındaki bir Avrupali amca, Taylandlılar'ın yüz yüze tartışmadan hep kaçındıklarını söylemişti. Gercekten de ben 15 ay süresince hiç kavga, tartışma görmedim, hırsızlık gibi kötü bir olay duymadim. Kavga, tartışma konusuna hergün bisikletle icinde bulundugum trafik dahil. Herkes oldukca sabırlı.. Hayat burada yavaş akıyor, dolayısıyla kosturmaca ve bunun yarattığı stres, gergin ortam yok burada.

Şehrin ici bence yesilligini bir miktar kaybetse de bisikletle 5-10 kilometre sonra ormanin kapladigi daglara ya da tek katli, bahçeli evlerin, pirinc tarlalarinin bulundugu mahalle/koylere hemencecik ulaşabiliyorsunuz.

Sonra heryerde gördüğünüz tapinaklar, tüm insanlari kucaklayan budist halk, meditasyon... Huzurlu ortama biraz da ruhani bir hava katıyor..

Şehirde bir miktar trafik ve toplu ulasim araçları sorunu olmakla birlikte eger kullanıyorsanız motosiklet ya da benim gibi bisikletle ya da seviyorsaniz yürüyerek kolayca bu sorunu aşabilirsiniz. Zaten düz bir şehir ve İstanbul gibi tepeler üstüne kurulmuş bir sehirden sonra burasi hareket anlamında insana farkli bir özgürlük sunuyor.

Eger Thai yemeklerine alıştıysanız Chiang Mai sokak yemekleriyle, lokal restoranlarıyla pek cok alternatif sunuyor. Yemek uzerine yapilan dünya sehir listelerinde adını sıkça görebilirsiniz. Ayrıca Tayland'in guneyi ile kıyaslandığında hem yemek hem de konaklama olarak daha hesaplı olması burada uzun yasamak isteyenler icin diger bir artı.

Chiang Mai, yerli halkıyla, bu sehre yerleşip burada yasamayi tercih eden yabancılariyla, birkac günlüğüne gelen sırt çantalı gezginleriyle oldukça keyifli bir şehir. Kesinlikle benim favori sehirlerimden bir tanesi.


1 yorum:

  1. Bisiklet yolculuğuna ne zaman başlıyorsun?
    İyi yolculuklar ve sıhhatine dikkat et.
    Bende ayın 13 ünde eve dönüyorum.

    YanıtlaSil