26 Ocak 2018 Cuma

Tayland Bisiklet Yolculuğu, Neden Bisiklet Yolculuğu

Merhabalar,

Uzunca ara verdiğim blog sayfamla tekrar buluşma zamanı..


Bildiginiz üzere daha önce Kuzey ve Güney Amerika'da tam 365 gün süren Latin Amerika seyahatimi paylaşmıştım.
Bisiklet yolculuğuma dair birşeyler yazmadan önce kısa olarak Latin Amerika sonrasına ilişkin birkac sey yazmak istiyorum. Latin Amerika seyahati sonrasında döndüğüm Turkiye'de 6 ay kaldım. Acaba iş hayatina tekrar mi dönsem yoksa seyahatime devam mi etsem soru isaretleri ile gecen surenin sonunda (biraz iş bulmak zor olunca biraz da içimde eski hayatıma tekrar dönme isteği olmayınca) Asya'ya gitmeye karar verdim. 26 Subat 2016'da Nepal'in başkenti Kathmandu'ya uçtum ve son 24 aydır da Asya'dayim.


Kısaca, nerelerde seyahat ettim ve su an neredeyim diye sorarsaniz... 1 ay Nepal, 2 ay Kuzey Hindistan, 1 ay Tayland, 1.5 ay Malezya, 4 gün Singapur, 2 ay Endonezya, 1 ay tekrar Tayland, 1 ay Laos ve son 14-15 aydır da Tayland'in Chiang Mai şehrine demir atmış bulunmaktayım.

Peki neden bloguma devam etmedim? Nedeni biraz ekipmanlarla -bilgisayar ve fotograf makinesi- ilgili yaşadığım hırsızlık, bozulma gibi sıkıntılar. Gezerken bu ekipmanlari devamli yanınızda taşımak ve onlari korumak için yaşadığınız stres bazen cok yorucu.  Aslinda "ozgurce" seyahatin ruhuna da biraz ters gibi. Her bozulma, çalınma sonunda yenisini kolayca almak gibi bir şansınız da yok, çalışmayıp seyahat eden birisi olarak. Ben de artık değerli eşya taşımamaya karar verdim. Paylaşımlarımı daha cok instagram ve facebook uzerinden yaptım. İlginizi cekerse ana sayfamdan instagram ve facebook sayfalarima girerek daha önce paylaştığım fotograflara bakabilirsiniz. (Aslinda Asya'da gezerken de bazi notlar yazmistim, belki bir gun onlari da blog sayfamda paylaşırım)

Peki su an bu satırları nasil yaziyorum derseniz Huawei marka cep telefonumdan. Bakalim buradan blogumu yazıp paylaşımlar yapabilecek miyim.

Gelelim bisiklet turuna.. Aslında çoğu Türk evladı gibi "bisiklet" geçmişi olan birisi degilim. Sadece kullanmayi biliyorum, çocukluğumda 2 kiz kardeşimle ve babamla ortak kullandığımız beyaz bisan bisikletimiz dışında hatırladığım bir bisikletim olmadı. Seyahat esnasında 2-3 kere bazi sehirlerde günü birlik şehir bisikleti kiralamıştım. Yani çoğunuzun tecrubesi kadar bisiklet geçmişim vardı.
Ama Chiang Mai'de gecirdigim 14-15 ay boyunca bisiklet buradaki en büyük aktivitem oldu. Düz bir sehir olmasi, trafigi yogun olsa ve birçok insan biraz korksa da araba sürücülerinin bisikletlilere her zaman öncelik vermesinin yarattığı kolaylik, şehrin hemen dışında pekcok bisiklet rotalarinin olmasi, çalışan Taylandlılar arasinda haftasonu uzun yol bisiklet kullaniminin cok yaygin olmasi gibi nedenler beni de bisiklet konusunda cok cesaretlendirdi. Önce 1 aylığına bir sehir bisikleti kiraladim sonra ayni bisiklete benzer bir bisiklet satın aldim (100 TL civarinda) Önünde sepeti olan sehir bisikleti. Bir gün Turk arkadaşımla biraz sehrine dışına ciktigimizda zincir atıp/sıkışıp bizi zor durumda bırakınca onu satıp ikinci el daha iyi bir bisiklet aldim (600-700 TL) ve son 8-9 aydir da bu bisikletle Chiang Mai civarinda günü birlik geziler yaptım. Bazi gunler yaptığım 40-100 kilometre arası günü birlik sürüşler bana bu yolculuk için cesaret verdi. Elbette bisiklet yolculuğunun tek yani uzun yol boyunca pedal cevirmek değil. Farkli zorluklari da olacak. Bunlari da yol esnasinda görmek ve bu tarz bir yolculuğun bana ne kadar uygun oldugunu görmek istiyorum.

Tayland bisiklet turumda önceliğim yaklasik 900 km'lik Chiang Mai-Bangkok rotasını takip etmek. Kendimi çok fazla zorlamak istemedigimden 15-16 gün gibi bir surede tamamlamayı planliyorum.

Neden blog sayfama tekrar döndüğüme gelirsek bu bisiklet turunu kisa notlarla burada paylasmak istiyorum. Çünkü Tayland, bisiklet yolculuğu için çok uygun bir ülke. Özellikle benim gibi geçmiş tecrübesi olmayip ama bir sekilde bu heyecani yasamak isteyenler icin gayet uygun bir ülke. Düz bir ülke (dağlık degil) "güvenli" bir ülke, turizm (yol, konaklama, yemek) altyapısı iyi.. Açıkçası hiç detayli bir Türk blogu görmedim (gözümden kacmis olabilir) Ben de birilerine belki cesaret olur diye kısa notlarla paylasmaya karar verdim.

Aşağıda son 8-9 ayda günü birlik bisiklet gezilerimde çektiğim Chiang Mai ile ilgili fotoğraflar paylaşıyorum.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder